Alle Kunstnere på MoPF 2009-2017

Afenginn (DK)
Alan Klitgaard med band (DK)
Ale Carr, Esko Järvelä og Rune Tonsgaard Sørensen (S/FIN/DK)
Alla Fagra (S)
Almer Simonsen (DK)
Anders Roland & Anders Mikkelsen (DK)
Anja Præst og Maren Hallberg (DK)
Anna Cederquist og Jens Ulvsand (S)
Anna Fält (FIN)
Anna Wirsén og Perry Stenbäck (S)
Anne Eltard Duo(DK)
Arne Würgler (DK)
Avadå Band (S)
Baltic Crossing (DK/Fin/GB)
Baltinget (DK)
Benny Holst Trio (DK)
Big Basco (DK/SE/SCO)
Bjørnetjenesten (DK)
Bo Normann (DK)
Bragr (DK/SE)
Butzback (DK)
Catbird – Billie Koppel (DK)
Channe Nussbaum og Laura Illeborg (DK)
Chockladfabriken (S)
Christian Søgård Trio (DK)
Cirkus 3 – Charlie & Binalto (DK)
Cirkus ChangHigh (DK)
Claes Cem (DK)
De Dysted Spillefolk (DK)
de Friis & D. Beck (DK)
De Glade Syngepiger, Næstved Musikskole (DK)
De Uendelige Historier (DK)
Deas (DK)
Det Yderste Hav (DK)
Dickie Lee Erwin og Stanley Samuelsen (US/Fo)
Dissing, Dissing & Las (DK)
DM i Folk
Dreamers Circus (DK/S)
Ea Philippa (DK)
Eddie Van Lüthje (DK)
Elof & Wamberg (DK)
Elona Planman (S)
Embla (DK)
Fado Nordico (DK)
FairFolk (DK)
Fam. Carr (S)
Fanø Fiddlers (DK)
Faroe Fiddlers (DK)
Fin Alfred Larsen (DK)
Fin Alfred Larsen og Morten Alfred Høirup (DK)
Floating Sofa Quartet (DK/S/Fin)
Fluks Trio (DK)
FOD (DK)
Folkemusikorkesteret, Køge Musikskole (DK)
Folkets Hus spillefolk (DK)
Fromseier & Hockings (DK)
Furfolk (DK)

Gangspil (DK)
Gjalderkoret v/Helle Thun (DK)
Gjern Spillemænd (DK)
Grassolin (DK)
Groupa (S/N)
Gubbaduon (S)
Habadekuk (DK)
Helge Larsen (DK)
Himmerland (DK,PL/GH)
Huldralokkk (N/S/DK)
Højreby Spillemandslaug (DK)
Ilmoi (Fin)
Instinkt (DK)
IntsåRing (DK)
Jan Engervik (N)
Jansberg Band (DK)
Jaouen Le Goic & Tom Lemonnier (F)
Jensen & Bugge + Høirup (DK)
Jesper Falck (DK)
Jullie Hjetland & Jens Ulvsand Duo (DK/S)
Jydsk på Næsen (DK)
Jæ Sweevers’ (DK)
Karin Wallin Trio (S)
Karl Heldal (N)
Klezmofobia (DK)
Konservatoriestuderende (S/Dk)
Krauka (DK/ISL)
Køge Spillemandsforening (DK)
Køkkenorkesteret (Dk) med Pelle Lindstrøm (S)
Laif og Nini Carr (S)
Langlinken (DK)
Lasse og Mathilde (DK)
Leksand Spelmans Lag (S)
Lone Wernblads og Benjamin Aggerbæk (DK)
Lost Bird Orchestra (DK/N)
Lukkif – Jullie Hjetland (DK/N)
Luomala & Salminen (Fin)
Mallebrok (DK)
Marc Facchini (DK)
Mats Berglund (S)
MC Einar og KunTakt (DK)
MC Hansen & The Sentimentals (DK)
MCHansen (DK)
Megafon (DK)
Mester Jakel Dukketeater (DK)
Mette Kathrine Jensen og Kirstine Sand (DK)
Mette Qvist & Kristine Heebøll (DK)
MIK Koret (GL)
Mikael K & Klondyke (DK)
MoPF Folk Camp
Morild (DK)
Morten Alfred Høirup (DK)
Natasja Lee Dickinson (DK)
Nicolai Engstrøm Trio (DK/S)
NordenFra Danseteater (DK)
Nordens Tone (DK/N)
Nordic Raga (IND/S)
Nordic Voice (DK)
Norrøn (DK)
Nr. Smidstrup Børneband (DK)
Ostinat Expressen (DK)

Paulski & den Ny Verdensorden (DK)
Per Jensen (DK)
Per Vers (DK)
Per Worm (DK)
Perry Stenbäck & Dekadansorkestern (S)
Peter Abrahamsen (DK)
Peter Puma Hedlund (S)
Peter Puma Hedlund og Perry Stenbeck (S)
Peter Uhrbrand & Niels Thorlund Kvintet (DK)
Phønix (DK)
Polka Rave (D/DK)
Professerne (DK)
Päivi Hirvonen (FIN)
Pär Sörman (S)
Pørtners Komplot (DK)
Ramsø Spillemandslaug (DK)
Rannok (DK)
Red Tail Ring (US)
Rigsspillemands opspil (DK)
ROD (DK)
Sanja(DK)
ShotBox (DK)
Skenet (S)
Sofie Schelde – og det lille orkester (DK)
Souvenirs m. Klaus Pindstrup (DK)
Stanley Samuelsen (Fo)
Stine Michel & Eventyrduoen (DK)
Stine Michel og Birgit Løkke ”I svalens fodspor” (DK)
Sven Midgren & Tina Quartey (S)
Svøbsk (DK)
Søren Korshøj (DK)
Søren Korshøj Kvartet (DK/S)
Søren Krogh og Mikael K. (DK)
Teatret Kimbri (DK)
Tensta folkdanslag och Tensta spelmanslag (S)
Tetra (S)
The Happy River Band (DK/IRL)
Tobacco (DK)
Tobias Trier (DK)
Tophøj & Barslund (DK)
Tove de Friies (DK)
Trille Band (DK)
Trio Mio (DK/S)
Trio Svin (DK)
Trolska Polska (DK/S)
Trotto (DK)
Troy MacGillivray & Andrea Beaton, (CAN)
TryllestøvsOrkestret (DK)
Tumult (DK)
UFO/Humaidan med band (DK)
ULC (DK)
ULC Quintet (DK/IR/S)
Ulla Abdullas Cocobongoband (DK)
V. Poulsens kapel (DK)
Vidar Furholt (N)
Vingefang (DK)
Virelai (DK)
ViTroBa (DK)
Von Brebers (DK/US)
Yolariis (S)
Zar (DK)

Musik over Præstø Fjord

Festivalplads: Smidstrupvej 69 4733 Tappernøje

Festivalcamp: Smidstrupvej 66 4733 Tappernøje

Mail: info@mopf.dk

CVR 32204945

Bank 4880-3444312432

Følg skiltene - afhænger af høsten!

BEMÆRK: AL FÆRDSEL PÅ EGET ANSVAR!

Find vej

Musik Over Præstø Fjord

Kontakt os

1 + 8 =

Ønsker du at spille på festivalen? - Kontakt os HER